У Рівному на 27 з 59 світлофорів встановили звукові сповіщувачі. Аудіосупроводи переходів допомагають людям, які мають порушення зору, безпечно перетинати дороги.
Про це Суспільному розповів керівник відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору “Генерація успішної дії” у Рівненській області Петро Поліщук.
Думки людей із порушеннями зору
Рівнянин Петро Озарчук має першу групу інвалідності по зору:
“Коли ти підходиш до світлофора і є люди біля тебе — ти знаєш, що підеш на зелене світло. Коли немає людей, ти вже вагаєшся, чекаєш, поки хтось підійде”.
Чоловік додав, що на перетині вулиць Соборної, Князя Володимира та Княгині Ольги, йому перейти дорогу зручно:
“Цей світлофор обладнаний ідеально. І по звуку, і по тому, що говорить, яку вулицю треба переходити. Я от просто стою і сам знаю, де зелене світло. Ви на це увагу не звертаєте, але для незрячих — це дуже велика допомога”.
Керівник осередку ВГО “Генерація успішної дії” у Рівненській області Петро Поліщук зазначив, що подекуди аудіосупровід працює надто гучно.
“Я б їх ставив по діагоналі. Щоб їх краще було чути, але менше давали звуку навколишньому середовищу і менше заважали людям, які живуть в навколишніх будинках. Щоб було їх, наприклад, на світлофорний об’єкт хоча б два по діагоналі, але вони тихіше працювали, аби можна було їх чути ближче”, — розповів чоловік.
Встановлення звукових сповіщень
У грудні 2023 року в Рівному гучномовцями обладнали вісім нових світлофорів. Директор міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима розповів, що їх встановлювали на вулицях, якими пересувається найбільша кількість людей.
“В межах восьми-дев’яти тисяч гривень коштує саме це обладнання. Якщо раніше у нас було орієнтовно 19-20 озвучених світлофорів, то на сьогодні маємо вже 27. Будемо продовжувати у наступному (2024 – ред.) році реалізовувати цей напрямок. Загалом усіх світлофорних об’єктів є понад 59. Принцип роботи цих світлофорів з 7:00 до 22:00. Вони створюють зовнішній шум, який може заважати мешканцям, тому уночі вони не озвучують”, — зауважив посадовець.
Також звукові сповіщувачі є у міських тролейбусах. Зі слів речника Рівнеелектроавтотрансу Антона Бриниха, із 78 транспортних засобів аудіосупроводи, які оголошують зупинки, стоять у 75.
Руслан Гудима зазначив, що наразі вони хочуть залучити до процесу й перевізників, аби вставити гучномовці у автобусах:
“Будемо знову розмовляти з перевізниками, оскільки розуміємо, що це має лягти на їх плечі. Оскільки це приватний транспорт — місто не може бути долучене. Щоби вони встановлювали та озвучували зупинки, напрямок автобуса, який рухається. Тут вже питання їх можливостей для встановлення таких систем, якою буде вартість для них”.