Уряд підтримав реформу медико-соціальної експертизи/ Очільник МОЗ Віктор Ляшко анонсував реформу військово-лікарських комісій. Зокрема буде впроваджено електронний документообіг у військових закладах, підвищення кваліфікації лікарів у питаннях ВЛК тощо.
Також, за його словами, буде впроваджено реформу МСЕК і нову процедуру встановлення інвалідності.
– Уряд підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я щодо реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. До 1 квітня ми спільно з Міністерством соціальної політики подамо на схвалення Уряду відповідний план заходів.
Усвідомлюю, що процес реформування МСЕКів не буде простим. Лише в частині нормативного регулювання він передбачає внесення змін до 19 законів України, 39 постанов Уряду та 40 наказів різних міністерств та документів інших органів влади. Але цей процес є необхідним.
Будуть сформовані нові маршрути пацієнтів з обмеженнями повсякденного функціонування, які забезпечать отримання медичних та соціальних послуг з моменту виникнення потреб в них, незалежно від отриманого статусу. Також буде забезпечено прозорість адміністративних та всіх інших процесів, у тому числі шляхом впровадження ІТ-інструментів.
Важливий крок – запровадження на практиці прозорої процедури встановлення інвалідності на основі єдиних принципів Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ), що вже введена в Україні з квітня 2022 року.
Одне з наших завдань в процесі реформування – уникнути ризиків перехідного періоду. Фінансування в цей час буде відбуватися за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я. Для цього Уряд спрямував понад 383 млн грн на період з 1 січня по 31 грудня 2023 р.
Наразі продовжимо роботу щодо:
– впровадження оновленої системи реабілітації у сфері охорони здоров’я
– перегляду порядків проведення спецекспертиз
– передачі непрофільних функцій МСЕК
– впровадження нових цифрових інструментів для автоматизації та прозорості процесів тощо.
Як результат – відійдемо від радянського підходу опіки над особами з інвалідністю до забезпечення дієвих інструментів адаптації таких людей до життя в суспільстві. А фокус на запровадження електронних інструментів, своєю чергою, допоможе позбавитись і корупційної складової у роботі МСЕКів, – зазначив Ляшко.