Час…. Кожен ставиться до нього по-різному. Хтось марнує, хтось цінує, хтось не помічає, а для когось це індикатор результатів діяльності.
Двадцять років – багато це чи мало? Так, саме це питання до нас прийшло в ювілей нашої організації: Харківської асоціації незрячих юристів. Саме 27 листопада 1998 року була зареєстрована наша організація.
Калейдоскопом мерехтять обличчя, події, заходи, які наповнили ці два десятки років життя організації. Навіщо вона була створена? П’ятеро юристів, що завершили навчання в колисці правознавства – Національній юридичній академії ім. Я. Мудрого, сам на сам залишилися з проблемою реалізації отриманих знань на практиці, та проблемою знайти своє місце на ринку юридичних послуг.
Тодішній рівень толерантності у суспільстві не був сприятливим для працевлаштування осіб з інвалідністю, законодавча база не була налаштована на сприяння таким особам у пошуку роботи, держава жодним чином не створювала умов, за якими особи з глибокими враженнями зору мали б доступ до інформації на рівні з іншими. Тому, озброївшись гаслом про «спасіння утопаючих», ми зробили перші кроки на зустріч успішному майбутньому.
Як з маленької ниточки починається яскравий візерунок, так і з невеликої ініціативи почалася велика співпраця організації з місцевою владою нашого міста. Маючи якісний рівень теоретичної підготовки, обізнаність із власного досвіду з проблематикою людей з інвалідністю та інших соціально вразливих верств населення, скориставшись ситуацією формування ринку соціальних послуг у нашому місті ми зробили свій перший крок на зустріч громаді. Так, ми запропонували надавати інформаційні та правові послуги харків’янам, що знаходяться у складній життєвій ситуації. І нам було довірено цю відповідальну ділянку роботи соціальних управлінь.
Все почалося з організації роботи телефону довіри у 2003 році, за яким почали звертатися мешканці нашого міста. Пізніше проект «Крок в громаду» розширив і свою тематику і коло отримувачів соціальної послуги. Ми уклали угоди про співпрацю з найбільшими обласними організаціями осіб з інвалідністю: Харківська обласна організація «Всеукраїнська організація інвалідів «Союз організацій інвалідів України», Українське товариство сліпих, Українське товариство глухих. До слова, УТОГ до цього часу є одним з партнерів Харківської асоціації незрячих юристів у забезпеченні правовою інформацією та правовою допомогою нечуючих.
Згодом були і партнерські проекти з іншими ГО нашого міста і проекти, що були підтримані міжнародними донорами, такими як Міжнародний Фонд «Відродження», Посольство Сполучених Штатів Америки, DFID, Фонд прав осіб з інвалідністю, Посольство Канади в Україні, Фонд «Східна Європа» та ін.
Напрямки діяльності організації також змінилися. Організація спрямувала свою діяльність на покращення ситуації у сферах дискримінації за ознакою інвалідності, доступності працевлаштування, транспортних та фінансових послуг для осіб з інвалідністю, архітектурної доступності, соціального підприємництва,організації громадських робіт та супроводу незрячих.
Значно зросли якість і зміст соціальної послуги після розташування в офісі Харківської асоціації незрячих юристів одного з інтернет-офісів «Єдиної соціальної мережі». Зміцнилися зв’язки з соціальними установами нашого міста та громадськими організаціями, які є флагманами у питаннях забезпечення доступності, такими як ГО «Креавіта», з якою останнім часом пов’язані спільні дії у низці проектів.
Незрячі юристи, зробивши крок у свою громаду, зробили крок у всеукраїнську спільноту осіб з інвалідністю, долучившись до діяльності з поширення Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, моніторингу дотримання Україною плану дій щодо реалізації Конвенції. Досвід соціальних послуг ми поширювали на всеукраїнських заходах, що проводилися у нашому місті. Відвідувачі цих заходів з різних регіонів України, високо оцінювали інноваційність, рівень взаємодії, довіри, співпраці ГО та місцевої влади у сфері надання соціальних послуг.
За останнім проектом соціальну послугу із підвищення правових знань отримують клієнти всіх районних територіальних центрів нашого міста. На місцевому радіо виходять тематичні радіопередачі із соціальної тематики, що турбує соціально вразливих харків’ян.
Не зважаючи на розгалуження безоплатних правових консультацій як від державних інституцій, так і суб’єктів надання соціальних послуг з недержавного сектору, кількість звернень до організації не зменшується, а навпаки ми спостерігаємо збільшення кількості звернень. Так, щомісячно, у середньому, за телефоном та до громадської приймальні звертаються від 140 до 170 клієнтів.
Двадцять років – це наче один невеличкий крок для історії суспільства, однак це значна частина життя кожного члена Харківської асоціації незрячих юристів, які щодня надають інформаційно-правові послуги харків’янам, своїм прикладом доводячи, що їхня діяльність є витребуваною та корисною для мешканців громади міста Харкова. Олег Лепетюк, голова Харківської асоціації незрячих юристів