Українка створила програму, що перетворює текст на шрифт Брайля

Школярка зі Львова розробила комп’ютерну програму, яка перетворює друкований текст на шрифт Брайля. Автор проекту – Софія Петришин – переможниця Всеукраїнського науково-технічного конкурсу “Інтел Техно”. Детальніше про розробку розповість Анна Демиденко.

 “У мене завжди була мрія подорожувати не за рахунок батьків, за рахунок грошей, а за рахунок якихось конкурсів, за рахунок свого розуму”.

Завдяки своїй науковій діяльності 16-річна Софія вже побувала у трьох країнах. Мріє про фінал конкурсу “Інтел Айсеф” в Америці.

“Вона – дівчинка, яка, я думаю, вже визначилася в своєму майбутньому виборі”, – каже класний керівник Софії, вчитель географії та економіки Ірина Жуковська.

Та насправді, подорожі – не головна мета дівчинки. Вона прагне зробити світ доступнішим для фізично обмежених людей. Саме проблему користування комп’ютером для людей з порушенням зору вирішує її переможний проект.

“В програмі ми можемо записати, наприклад, слово “привіт”, запустити виконання і бачити, як саме буде шифруватися та чи інша буква, так буде приєднаний механізм через дротик до комп’ютера і користувач зможе відчувати”, – пояснює переможниця конкурсу Софія Петришин.

Як саме відчуватиме текст користувач, Софія показує на макеті, складеному зі звичайного дитячого конструктора. Справжній прилад дещо менший – літери і слова виступають пружинистими голками. У планах розробниці – інтерактивний екран…

“Буде сканувати саме задню поверхню тексту і зразу ж на тому самому місці переводити в шрифт Брайля”, – розповідає переможниця конкурсу Софія Петришин.

Схожі аналоги у світі є, але для пересічних українців вони важкодоступні. Ціна ось цієї – у межах однієї тисячі гривень. Над своєю розробкою Софія працювала кілька місяців. І вже сьогодні удосконалити проект допомагає організація для людей з порушенням зору.

“У нас є одна чи дві бібліотеки взагалі в Україні, де це використовується і це треба розвивати, це буде дуже корисна річ”, – впевнена науковий керівник фіналістів конкурсу “Інтел Техно Україна”, викладач політехнічного ліцею НТУУ “КПІ” Людмила Булигіна.

Загалом щороку юні українці готують близько двохсот таких новацій. Дещо стає вдалим стартапом, когось помічають великі підприємства, кличуть навчатися та працювати за кордоном.

Подробности

Share Button